Jiřina Prekopová

  • Domů
  • Jiřina Prekopová
image

Jiřina Prekopová

Zveřejněno: 05.08. 2021

PhDr. Jiřina Prekopová  se narodila v 14.10. 1929 a vyrostla v Prostějově. Psychologii, filosofii a pedagogiku studovala v Olomouci, později v Mnichově. Jako psycholožka uplatnila po odchodu do Německa.

Jiřina Prekopová napsala řadu odborných článků a knih, z nichž některé jsou přeloženy do 16 jazyků a staly se bestsellery - "Malý tyran", "Neklidné děti", "Děti jsou hosté, kteří hledají cestu", "Když dítě nechce spát", "Jak být dobrým rodičem" a "Prvorozené dítě".

V roce 1999 měla v Prostějově první přednášku pro veřejnost a stala se kmotrou nově založeného Mateřského centra Cipísek. Pravidelně se do Prostějova vracela a pořádala pro rodiče i odbornou veřejnost besedy a semináře zaměřené na obnovu lásky v rodinných vztazích. Za celoživotní dílo obdržela cenu města Prostějova.

Kdo se s ní setkal osobně, si pamatuje její neskutečný optimismus, životní energii, smysl pro humor a radost ze života. Její věta "Přes průsery ku hvězdám" a bezmezná víra v to, že láska bez podmínek a lidskost zvítězí nad technikou a odcizením, zůstanou nesmrtelné.

Jiřinka zemřela v Praze na podzim 2020 před svými 91. narozeninami, dle svého přání se po úmrtí vrátila do Prostějova a její ostatky byly uloženy do rodinné hrobky na prostějovském hřbitově. Místo lze najít snadno, z hlavní cesty do uličky vpravo ve směru šipky ke hrobu J.Wolkera, třetí hrob po pravé straně s bílým křížem. Děkujeme všem, kteří na ni vzpomenou a zapálí svíčku na její památku.